Завдяки чому лапи у пінгвіна ніколи не мерзнуть?

Пінгвін – це птах з унікальним організмом. Фізіологія дозволяє їм успішно існувати в умовах вкрай низьких температур. Пінгвіни, представлені в природі кількома видами, можуть бути малими або дуже великими, але в будь-якому випадку вони залишаються єдиними водоплавними птахами, які не літають, на планеті. Є у них і ще одна специфічна особливість – вміння тримати корпус прямо, а не похило, як це характерно для всіх інших птахів, інформує Ukr.Media.

Однак як їм вдається вижити в умовах вкрай низьких температур? І як вони не відморожують свої перетинчасті ноги, які не захищені пір'ям?

Життя пінгвінів і клімат

Антарктида – дійсно суворий материк планети. Найнижчі температури, зареєстровані поблизу Південного полюса, складають -89 градусів. А середньорічна температура цих місць становить -49 градусів. Тут бувають пронизливі вітри, що дмуть зі швидкістю до 100 метрів у секунду – одним словом, умови для комфортного життя на перший погляд відсутні. Однак повсюдно на прибережних просторах тут живуть пінгвіни. Птахи не замерзають від холоду, а крім того, регулярно пірнають в крижані води, щоб поживитися рибою. Як їм це вдається?

Цікавий факт: пінгвіни – чудові плавці, вони проводять у воді багато часу і вміють пірнати на 500 метрів у глибину.

Механізм виживання пінгвінів на холоді

В Антарктиді живе не єдиний вид пінгвінів – зустріти тут можна і великий імператорський вид птахів, і вид Аделі. Всі вони стійкі до холоду, пірнають у крижану воду на морозі і стоять своїми лапками, які позбавлені пір'я на сніжних і крижаних поверхнях.

Частково їх холодостійкість зрозуміла – у кожного пінгвіна є щільний шар підшкірного жиру, який досягає 3 см, а також потрійний шар пір'я, який відрізняється дуже високою щільністю і абсолютною водонепроникністю. Тіло пінгвіна вкрите цим «пуховиком» буквально з голови до ніг, виключаючи тільки лапки, і ймовірно, птахи навіть не відчувають холод від води, в яку пірнають. Між пір'ям міститься повітряний прошарок, який абсолютно ізолює тіло птахів від холоду. Ні крижана вода, ні пронизливий вітер пінгвінам не страшні.

Чому не мерзнуть лапи?

В цілому, пінгвінові досить просто присісти, щоб його ноги опинилися в теплі, серед пір'я. Однак ступні ніг все одно будуть торкатися льоду або снігу. Чому вони не відмерзають, адже пінгвіни можуть стояти на холодних поверхнях годинами? При цьому ніякого дискомфорту від того, що відбувається, вони не демонструють.

Для забезпечення даної частини тіла настільки дивовижною стійкістю до холоду природа створила зовсім особливу систему температурного обміну. Кровоносна система лап має специфічний пристрій, потоки венозної і артеріальної крові тут сусідять, і між ними відбувається температурний обмін.

Завдяки тому, що вени з холодною кров'ю, що піднімається від лап, проходять практично у контакті з артеріями, які постачають гарячу кров, температура усереднюється. І ноги пінгвінів виявляються, звичайно, не такими ж гарячими, як все тіло, але і не холодними.

Яка температура ніг пінгвінів?

Багато людей звикли чути від батьків, що якщо промочити або заморозити ноги, можна застудитися. Пінгвіни, мабуть, не чули нічого про це – нормальна температура їх лап складає всього 4 градуси Цельсія. Здавалося б, черговий жарт природи. Однак, як показує практика, прохолодні лапи виявляються для арктичних птахів дуже до речі.

Даний температурний показник дозволяє їм впевнено крокувати по льоду, довго стояти на одному і тому ж місці. Якби їх ступні були гарячими, сніг під ними танув, а самі б вони вмерзли в лід при довгому стоянні на одному місці. Однак нічого подібного не відбувається. Природа пристосувала пінгвінів до антарктичному клімату з урахуванням усіх дрібниць.

Таким чином, пінгвіни не відморожують лапи за рахунок особливої системи кровопостачання, яка дозволяє підтримувати температурний баланс навіть в морози і при постійному ходінні по льоду, або при плаванні в холодній воді. Близько розташовані вени і артерії дозволяють крові усереднювати температуру, що і підтримує стабільну температуру, яка зазвичай становить 4 градуси.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *