Чому їжаки мають гострі голки?

Звичайний їжак живе в лісі, в парку, в гаю, його можна зустріти в городі, саду. Під час пересування він виробляє безліч характерних звуків: шарудить листям, голосно сопе, а під час їжі прицмокує, інформує Ukr.Media.

При наближенні ворогів він приймає характерну захисну позу – згортається клубком за допомогою спеціальних м'язів на спині. Голки виставляє назустріч хижакам, а незахищену мордочку ховає під колючим щитом.

Голки – це захисне пристосування, необхідне для виживання в хвилини небезпеки.

У дорослого їжака налічують до 16 тисяч голок, вони мають довжину 2-3 см, а товщина складає близько 1 мм. Форма голок нагадує веретено: найбільш товста їх частина знаходиться посередині. Колір голок сірий, але при уважному вивченні можна помітити в їх забарвленні чергування темних і світлих смуг.

Їжачки з'являються на світ голенькими і не колючими. Вони покриваються білими і темними голками через кілька годин, а очі відкривають через два тижні. Голки швидко стають твердими, як у дорослого їжака. Голки у малюка вже можуть стовбурчитися. Така захисна реакція необхідна в навколишньому середовищі, адже у них багато ворогів. У всіх тварин у хвилини небезпеки для життя проявляється природна реакція: кішка шипить, вигнувши спину вгору, бджола жалить, а їжачок ховає м'яке тільце під колючим панциром.

При відсутності колючок, важко було б їжакам вижити в навколишньому середовищі. Черевце у їжаків незахищене, ніжне, майже прозорі вушка висовуються з колючого панцира. Але навіть голки не завжди сприяють збереженню життя звірка. У деяких хижих птахів досить гострі кігті і потужний дзьоб, до того ж «долоні» у них покриті товстою лускою, і колючки їжака їм не страшні.

У лисиці такі «рукавиці» відсутні. Але їжак для неї – ласа здобич. Лисиця, знайшовши колючий клубок, обережно підкочує його до води, штовхає в калюжу або річку. Їжак обов'язково повинен розвернутися, підставивши беззахисне черевце. А лисиця цього й чекала.

Вважається, що їжачку колючки потрібні, щоб збирати гриби і яблука і робити запаси. Є зображення, де їжачок на колючках тримає яблуко. Виникло помилкове припущення, що грибами і яблуками їжачки харчуються. Але це вигадка.

Їжачок за способом живлення належить до хижаків. У деяких будинках він замінює кішку, ловлячи мишей. Спеціально на мишей він, звичайно, не полює, це не в правилах спокійного звірка, бо бігає він не так вже й швидко, щоб зловити верткого гризуна. Їжачки також не вміють підстерігати здобич.

Змії навряд чи займають чільне місце в харчуванні їжаків. Але є факти, які свідчать про появу величезної кількості змій у місцях, де були знищені їжаки. Відомо, що до зміїної отрути вони практично не сприйнятливі. Підставляючи свій колючий бік, їжак вправно ухиляється від отруйних зубів змії. Їжаки комахоїдні тварини, основу живлення складають жуки, личинки, різноманітні комахами, іноді ягоди. Звірятко зазвичай за ніч поглинає таку кількість їжі, яка дорівнює його власній вазі. Навесні зголоднілий за зиму їжак стає більш ненажерливим.

Зимівлю їжаки проводять на самоті, забравшись в спеціально підготовлену нору. Під час сплячки вони використовують підшкірний жир, накопичений з осені. Ніяких запасів грибів і ягід вони не роблять. Їжаки нанизують на свої колючки яблука, гриби і навіть листочки виключно з гігієнічною метою. Таким способом вони приймають своєрідний «душ», очищуючи своє тіло і голки від бруду.

Людям теж некомфортно, коли у них поселиться їжак. Ночами звірятко бігає, тупотить кігтиками, фиркає, заважає спати. Їжак – нічна тварина, в цей час її необхідно добувати собі їжу. Крім того, як з'ясували зовсім недавно, на тілі їжаків паразитують кліщі, які переносять збудників важких захворювань. Нехай симпатична тварина живе в природі там, де її належить і приносить користь. А зустріч з нею обрадує будь-яку людину, яка не байдужа до наших молодших братів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *