5 найвідоміших фокусів Гаррі Гудіні, які вдалося розкрити

46 років тому, у квітні 1974 року, світ застиг в очікуванні великого зриву магічних покривів: через 100 років з дня народження Еріка Вайса, більше відомого як Гаррі Гудіні, повинно було бути опубліковано його заповіт, що розкриває секрети відомих трюків. Багато газет і журналів навіть залишили порожні смуги, і, як виявилося, даремно. Ніякого заповіту не було, і ні одна нотаріальна контора про нього не чула. Цю містифікацію охрестили останнім фокусом Гаррі Гудіні. Але з часом стало відомо про викриття 5 його фокусів, інформує Ukr.Media.

Слона я й і не помітив

Задовго до того, як знаменитий бомбейський брамін (йог), син Парва, улюбленець Рабіндраната Тагора і жрець Иоканаан Марусидзе обіцяв всім бажаючим роздачу слонів, трюк із зникненням цієї тварини провертав і Гудіні. Всього кілька разів за свою кар'єру, але ефект був настільки вражаючим, що біло страшно проводити його часто.

Інші біографи і зовсім говорять, що трюк зі слоном Гудіні показував тільки один раз. Але коли це біографи могли між собою домовитися? Як би там не було, найбільшу популярність отримав виступ Гудіні на іподромі в Нью-Йорку в 1918 році.

Фокусник провів слона по колу, пред'явивши його тим самим публіці: ось він, живий, справжній, важить під п'ять тонн, звуть Дженні, — а потім завів його в спеціальну клітку-загін. Асистенти накинули на тварину біле покривало, Гудіні вистрілив з пістолета, після чого двері вольєра відкрилися, публіка подалася вперед — і виявила, що виявляти нічого: слон зник, причому за якусь частку секунди.

Дослідники секретів Гудіні вважають, що під білим покривалом знаходилося ще одне — чорне або ж таке, що збігається за кольором з тканиною, якою була завішана задня стінка вольєру. Асистентам треба було просто дуже спритно накрити слона, щоб публіка не помітила подвійного шару. Коли ж Гудіні стріляв з пістолету, глядачі на секунду відволікалися (хтось навіть кліпав очима від несподіванки). Цієї затримки вистачало, щоб здерти білий покрив: вкритий чорною тканиною слон зливався з навколишнім середовищем як справжній хамелеон.

При цьому незворушність і спокій слона грали на руку Гудіні: яка-небудь білка-істеричка запорола б все чаклунство, почавши метатися по вольєру. Сучасні фокусники, бажаючи позмагатися з Гудіні, замість подвійного покривала використовують систему хитрих дзеркал, вбудованих в прути вольєру, які повертаються в момент пострілу і створюють оптичну ілюзію.

Вихід через кришку

А вже таланту Гудіні спритно вибиратися з замкнутих просторів позаздрив би заарештований «Алькатрасу» і будь-яка людина, що застряг в пастці нудної розмови з малознайомим колегою.

Звільнення від пут взагалі було фішкою Гудіні, на цьому полі йому не було рівних. Але публіці не можна давати нудьгувати, тому ілюзіоніст вигадував все нові трюки, постійно ускладнюючи їх. Один з найбільш видовищних таких фокусів у його арсеналі — звільнення з молочного бідону.

На сцену виносили великий бідон висотою близько метру, спроектований по кресленнях Гудіні. Будь-який бажаючий міг піднятися на сцену, оглянути його зверху до низу, простукати і промацати досхочу — словом, переконатися, що немає подвійного дна або ще якогось підступу. Далі резервуар заповнювали водою, після чого фокусник протискався всередину.

Рідина за законом Архімеда вихлюпувалася назовні, тому асистенти демонстративно доливали воду прямо на голову нещасному Гудіні, закривали кришку і замикали шість висячих засувів (глядачі могли принести на виступ свої замки і попросити використовувати їх, щоб виключити можливість обману). Потім бідон закривали ширмою — і починалася вистава.

Перш ніж приступити до смертельного номером — а афіші не скупилися на такі гучні заяви, обіцяючи, що в разі невдачі фокусника чекає смерть, — Гудіні просив глядачів затримати дихання на час виконання трюку: без фанатизму, кому наскільки дозволить об'єм легенів. Для більшого саспенсу на сцені висіли великий годинник, що драматично голосно відлічує секунди: на першій хвилині зал доброчесно не видавав жодного вдиху, але з кожним рухом стрілки ентузіазм спадав.

До кінця другої хвилини навіть найстійкіші видихали, а по залу прокочувалося неабияке хвилювання: людина не може так довго перебувати без повітря, зупиніть шоу! Зрозуміло, земне життя не була Гудіні в тягар, гинути він зовсім не збирався: коли ширму нарешті прибирали, перед глядачами постав мокрий, але живий фокусник, що сидить на бідоні як на троні.

Він вибирався назовні практично відразу ж, як ставилася ширма. Секрет фокуса простий до непристойності: горловина бідона була знімною. Вона трималася на спеціальних заклепках, які поверталися зсередини. Добре замасковані, вони не впадали в око навіть найприскіпливішого глядача, тим більше що вони концентрувалися на масивних замках і на пошуках подвійного дна. Насправді ж засуви виконували чисто декоративну функцію — в них не було ніякого сенсу, враховуючи, що Гудіні не відкривав кришку, а просто знімав половину бідона, як верхню частину матрьошки.

Стіна? Посунеться!

Незважаючи на те, що під час трюку із звільненням з молочного бідону публіка стояла на порозі добровільної асфіксії, сам Гудіні не вважав цей фокус чимось екстраординарним. Гудіні не пасував ні перед якими труднощами, щоб змусити світ знову і знову говорити про себе, і раз за разом виходив на новий рівень неможливого. Так, одним з найобговорюваніших трюків стало проходження крізь стіну. Її будували прямо на очах глядачів, щоб ніхто не засумнівався в її міцності і цілісності.

Стіну зводили на сцені, застеленій килимом: асистенти укладали цеглина за цеглиною і закріплювали шари цементом. Гудіні пропонував бажаючим піднятися і перевірити стіну: ніяких таємних ходів і замаскованих лазів в ній не було, стіна дійсно була потужна, міцна і непробиваема.

Після цього на сцену викочували дві великі ширми і встановлювали по обидва боки від стіни. Гудіні заходив за одну з них, піднімав руки, демонструючи їх публіці, і вигукував: «Я тут!» Народ мовчки стежив за подіями. Проходить кілька секунд — і над іншою ширмою показуються дві долоні і лунає: «А тепер я тут!» Ширму відсували, і Гудіні справді був тут, то там.

Обійти стіну було не можна — її будували впритул з іншого стіною; перелізти непоміченим для публіки — теж. Залишалося тільки пройти наскрізь. Навіть ті, хто тримався за закони фізики двома руками, починали сумніватися, тому що, як казали навіжені класики, коли виключаєш неможливе, то те, що залишилося, яким би неймовірним воно не здавалося, і є відповідю.

Але Гаррі Гудіні — це все-таки не Ріхард Зорге, тому просочуватися крізь стіни йому було не під силу, а ось в майстерності маніпуляцій суспільною увагою рівних йому не було, інакше б публіка вже на початку вистави справедливо поцікавилася, навіщо на сцені цей килим. А він там виконував свою головну функцію: дірку в підлозі закривав. Сховавшись за ширмою, Гудіні піднімав килим, пірнав у таємний лаз, який було пророблено рівно під стіною, і вилазив уже на іншій стороні.

Мотор, камера тортур!

Оскільки спритні колеги постійно норовили підрізати у Гудіні кілька ефектних трюків, фокуснику доводилося вигадувати все нові і нові або хоча б ускладнювати старі. Так було і з молочним бідоном, який стали показувати всі, кому не лінь, від наслідувачів до шарлатанів. Гудіні зробив єдиний мудрий вибір: не став битися з вітряними млинами, а вигадав новий фокус «китайська камера для тортур водою», вийшовши на принципово новий рівень.

Він замовив спеціальну камеру за 10 тисяч доларів і тут же запатентував її від гріха подалі. Це був довгий великий ящик з червоного дерева і нікелю, передня частина якого була виконана із загартованого скла. В ширину камера досягала майже 70 см, а в висоту — 150 см. Гудіні заковували в наручники, на ноги кріпили колодки, після чого підвішували за щиколотки і опускали в цей ящик з водою головою вниз — колодки вбудовувалися в спеціальні отвори в кришці, як в пази.

Ящик накривали тканиною, приховуючи від ніжної публіки страждання фокусника, все-таки приємну справа камерою тортур не назвуть. Але всього через кілька хвилин й ілюзіоніст поставав перед аудиторією — без наручників і колодок, промоклий до кісток, але не підмочивший репутацію. Секрет фокусу полягав, по-перше, в конструкції кришки камери: коли Гудіні занурювали у воду, прорізи ставали трохи ширші, і прекрасна фізична форма дозволяла фокуснику підтягнути коліна до грудей і перевернутися всередині скриньки. По-друге, коли Гудіні опускали в камеру, з неї витісняло деяку кількість води — ця повітряна кишеню давала можливість дихати після вивільнення з колодок.

По-третє, сама кришка з колодками відкривалась зсередини, чого, звичайно, не міг знайти ні один глядач, якого Гудіні традиційно закликав з натовпу, щоб як слід оглянути камеру. Тому вибратися з ящика ставало для Гудіні справою техніки і досвіду — складно, але не неможливо.

Утікай!

Талант позбавлення від наручників був корисний Гудіні і під час виконання ще одного трюку — «звільнення з ящика під водою», в якому, як на перехресті, зійшлися всі складнощі інших фокусів: тут тобі і перебування в замкнутому просторі, і зв'язані руки-ноги, і вода навкруги. Одну з вистав Гудіні провів у 1912 році в Нью-Йорку прямо на баржі, пришвартованій в протоці Іст-Рівер.

Схема була відпрацьована і спочатку навіть здавалася публіці нудною: ось з'являється великий ящик, ось асистенти заковують Гудіні по руках і ногах, ось вони пхають мага в цю камеру, після чого обмотують ящик товстими ланцюгами, кріплять зверху замок, та ще для надійності вбивають десяток цвяхів. Але ось чого публіка точно не очікувала, так того, що саркофаг викинуть у воду! Вибратися з такої халепи не під силу навіть Гудіні, цього не може бути, тому що цього просто не може бути!

Глядачі, звичайно, помилялися або були раді помилитися, коли вважали, що на цей раз їх вже точно не можна провести. Зрозуміло, Гудіні спливав на поверхню через кілька хвилин. Але справа була не в його легендарному вміння проходити крізь стіни, а в будові скриньки. По-перше, в ній були зроблені дрібні отвори, щоб Гудіні міг дихати, коли його замуровували в камері клаустрофобії.

По-друге, ящик не був цільним: дві нижні дошки кріпляться до каркасу за допомогою потаємної клямки. Від наручників фокусник звільнявся ще на суші: коли Гудіні викидали у воду, він вже був вільний. Йому залишалося тільки дочекатися повного занурення, щоб відімкнути засувку і тріумфально виплисти на поверхню. Що і потрібно було довести: спритність рук і ніякого ахалая-махалая!

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *