27 квітня — день Мартина Лисогіна: історія, традиції та прикмети свята

Народне свято Мартин Лисогін відзначається 27 квітня (за старим стилем — 14 квітня). У православному церковному календарі це дата вшанування пам'яті святителя Мартина I, папи Римського, інформує Ukr.Media.

Свою назву свято отримало з-за лисиць, які в цей день кидають старі нори і починають рити нові. В цей час тварина сліпне і глохне, тому її легко зловити. Мисливець не упустить таку можливість.

Історія

Батьківщина святого Мартина — Італія. Він отримав освіту в Римській церкві. Після смерті Папи Феодора I, в 649 році, його обрали папою Мартином I. У той час єдність Церкви була порушена єрессю монофелітів. Вчення про єдину волю в Боголюдині Ісусі Христі отримало широке поширення. Імператор Констанс і патріарх Константинопольський Павло II були монофелітами. Вони разом склали і видали «Тіпос» — заборона про згадку про дві волі в Ісусі Христі.

У тому ж році, коли Мартин став Папою, єретичний зразок християнської віри доставили в Рим. Мартин скликав православні збори і засудив монофелітську єресь. Імператор прийшов в сказ і наказав доставити до нього святителя.

Воєначальник Олімпій після прибуття в Рим злякався відкрито заарештувати Папу. Він підіслав солдата, щоб той таємно вбив його. Але він несподівано осліп. Переляканий воєначальник повернувся в Сицилію. Через п'ять років спробу повторили. Папу звинуватили у зв'язку з ворогами імперії, засудженні святої Богоматері і відвезли на острів Наксос.

Через рік поневірянь та знущань Мартина доставила на суд імператора. Старця виснаженого і в лахмітті вивели на площу на потіху натовпу. Але люди, які знали правду, йшли зі сльозами на очах. Суд засудив Мартина до смертної кари. Але патріарх Павло, який розкаявся, а також віра і мужність мученика змусили імператора змінити вирок і заслати Мартина на Херсонес Таврійський. Там він і помер у 655 році.

Традиції та обряди

В це народне свято полюють на лисиць.

Прийняті оглядини і сватання. Вважається, що якщо вони відбулися в цей день, то шлях молодих буде легким, як пташине крило.

На Мартина Лисогіна заведено виявити повагу ворону. Його називають мудрим і віщим птахом. Щоб задобрити ворона, потрібно зварити кашу, винести в сковороді в поле і перевернути догори дном. Птицю приверне блиск, і вона обов'язково зацікавиться. Після цього сковороду необхідно прибрати. Вважається, що підгодований таким чином ворон буде оберігати господарство.

Прикмети

  • Якщо день видався дощовим, то землю буде легко зорати.
  • День сонячний і теплий — до хорошого врожаю.
  • В небі перемішані хмари, значить, скоро буде дощ з вітром.
  • Чим більше на Мартина Лисогіна працювати, тим більше прийде добра в будинок.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *