Вчені з’ясували, чому вранці кукурікають півні

Кожен знає, що здавна півні були в пошані на хазяйському подвір'ї. Їх часто називали «вісниками ранкової зорьки» або «будильниками». Але мало хто задавався питанням, чому півні співають вранці? І взагалі в будь-який час доби? Що кажуть своїм дзвінким кличем? Щоб не виникало таких питань, варто розібратися, що до чого, і з'ясувати єдину правильну думку, інформує Ukr.Media.

Історія питання

Історія говорить, що яскраву і голосисту птицю під назвою «півень» одомашнили ще в III-II тисячолітті до нашої ери. Сталося це на території Древньої Індії, де цю птицю вважали священною і приписували їй багато властивостей.

Бо півня вважали культовим птахом, його і взагалі курятину тоді не вживали в їжу. Порушення цього правила вважалося дуже тяжким злочином, тому порушників строго карали. Тримали їх в будинках не в якості корисного господарства, а як захисника від злих духів і провісника нового дня.

Вживати півняче м'ясо в їжу стали багато пізніше. Сталося це на території середньовічної Європи. Хоча і тут до півнів ставилися з повагою. Їх цінували за гучний голос, і саме тут стали прикрашати будинки флігелями з зображенням силуету півня, що співає.

Народні повір'я

Все це факти, але ще більше сказано про цю дивовижну птицю в народній мудрості. З цього джерела можна виділити такі цікаві речі:

  • Півень — господар на сільському обійсті. Спостерігаючи за поведінкою птахів, наші предки робили прогнози на погоду, врожайність і приріст поголів'я худоби;
  • Були прикмети пов'язані з криком півня. Наприклад, збираючись напередодні на важливий захід, і якщо розбудив людину вранці півень, то все складеться вдало. Вважалося, що кричачи в різний час доби, півень залучає удачу у двір свого господаря, і чим голосніше, тим краще;
  • Не прийнято було тримати парну кількість півнів, бо вірили, що це принесе розлад у будинок і проблеми. Зайву кількість збували на базарі або обмінювали, чим привертали до себе велику удачу. Обов'язково потрібно було брати за птицю, навіть з близьких, тому що «віддати задарма, що викинути»;
  • Якщо півень кричить на хвіртці або жердинці в будинку, де є дівчина, то до неї скоро приїдуть свататися;

А ще вірили, що крик півня в будь-який час — це вірний засіб від «лихого люду».

Наукова точка зору: чому півні співають?

Якщо говорити з точки зору зоології, то будь-яка тварина або птах, у тому числі й півень одомашнений мають свій ареал проживання. Це штовхає їх на необхідність захищати свою територію від чужинців. Для цього, крім задиристості та постійних сутичок з суперником, півні використовують страхітливий клич.

Своїм криком і звуком помахів крил, птах залякує суперників. Слабкі або більш полохливі будуть цуратися, а з сильними можна скористатися іншими способами вирішення територіального питання.

З іншого боку крики не тільки є елементом залякування, але й спілкування між членами зграї. Так встановлюється ієрархія, і чітко розподіляються всі ролі. При цьому є певне правило, доведене і японськими вченими, що існує черговість крику півнів, і це не залежить від часу доби.

Право першим подати голос повністю залишається за головним, після можуть кричати і інші півні. А якщо хтось із нижчих за статусом самців закричить вперед головного, останній його просто атакує.

Такий алгоритм був доведений під час спостережень і експериментів. Вчені склали кілька груп з різною кількістю півнів, які, як і годиться, почали поділ території та боротьбу за право першості. Робилося це під час чисельних сутичок між собою. Після цього всіх розділили по різних клітках, і було помічено, що першим подавав голос головний-самець, який під час сутичок довів свою силу, а інші особини «співали» тільки після його сигналу.

Кожен вид, наскільки б давно не був одомашнений, залишив за собою звички та особливості поведінки, прищеплені природою. Півні — не виняток з правила. Де б вони не знаходилися — в курнику селянського двору або в лоні дикої природи — вони ділять свою територію, показуючи «хто є хто» всім сусідам і ворогам.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *