“Хвороба другої дитини”: Чому в африканських дітей виростає великий живіт

На багатьох фотографіях, де зображені мешканці бідних африканських сіл можна побачити брудних дітей у порваному одязі. Однією з відмінних рис цих малюків, яка відразу впадає в очі, є роздутий живіт, інформує Ukr.Media.

Багатьох це збиває з пантелику, чому у дітей, що погано харчуються, виростають такі великі животи? Хіба вони не повинні бути худими від недоїдання?

Насправді — ні, не обов'язково. Коли в дітей з'являється такий тип роздутого живота, це називають «квашиоркор». Це форма недоїдання, коли має місце серйозний дефіцит білка. Такий стан виникає коли дитина споживає достатньо калорій (в основному за рахунок вуглеводів), але при цьому практично повністю відсутній білок в раціоні.

Квашіоркор найчастіше поширений у районах крайньої бідності, які рідко зустрічаються у розвинених державах. Сильне недоїдання дітей у таких країнах, як Намібія, Малі та Ефіопія, викликане як браком продовольства для забезпечення здорового режиму харчування, так і відсутністю розуміння того, які продукти повинні входити до збалансованого харчування.

Що означає слово "квашіоркор"?

Сесілі Дельфін Вільямс — педіатр, одна з випускниць Оксфордського університету, вперше використала назву «квашіоркор» для наукового опису форми недоїдання, що викликає здуття живота.

Слово запозичене з мови народу га, що проживає в Гані на узбережжі Гвінейської затоки. З мови цього народу слово перекладається приблизно як «хвороба, на яку хворіє дитина, після народження нової дитини». Фактично це означає раннє відлучення старшої дитини від грудного молока жінки, якій тепер необхідно вигодовувати новонародженого малюка.

Грудне молоко містить білки та амінокислоти, необхідні для раннього розвитку. Вуглеводи, на які доводиться переходити старшій дитині, такі як крохмалі, є неадекватною заміною, оскільки харчування, що складається виключно зі злаків, маніоки, коріння та солодкої картоплі, не забезпечує достатньої кількості життєво важливих поживних речовин.

Чому білок такий важливий?

Щоб зрозуміти причину цього, важливо знати, що при виснаженні живіт надувається не через накопичення жиру, а через затримку та накопичення рідини в організмі.

Присутність білків у лімфатичній системі організму призводить до більш високого осмотичного тиску у лімфатичній рідині. Цей гіпертонус змушує рідину з кишечника переміщатися в лімфатичну рідину і, зрештою, в кровотік.

Така циркуляція рідин підтримує здорове розподілення води по всьому тілу. Якщо це регулювання порушено через дефіцит білка, то накопичення рідини призводить до здуття живота, а також затримки рідини в інших частинах тіла або набряків.

Інша функція білків полягає у дії, зворотному гідростатичному тиску, для підтримання осмотичного тиску в тканинах. Наявність білків у капілярах контролює заповнення тканин водою.

При нестачі білків через недоїдання цей механізм регуляції уповільнюється, і вода накопичується в тканинах. Накопичення рідини стає більш вираженим у більш важких випадках, при цьому затримка рідини стає очевидною і в інших частинах тіла, крім живота, таких як область обличчя.

Крім вражаючого великого живота, у квашіоркор є багато інших симптомів. Найбільш серйозними ознаками є набряк (накопичення рідини в тканинах, що викликає набряк частин тіла, зазвичай кісточок і ступнів), дратівливість, анорексія, виразкові дерматози, а також збільшена печінка через накопичення жирових інфільтратів.

Жир у клітинах печінки накопичується через процес, що називається стеатозом. У цьому відбувається аномальне утримання ліпідів. Для лікування загального випадку недоїдання іноді досить просто додатково ввести в раціон їжу багату на білки. Найкраще додавати їжу поступово, тому що занадто велика кількість їжі може спричинити додаткові проблеми зі здоров'ям.

При довготривалому недоїданні ефекти можуть бути незворотними, оскільки тривалий фізичний чи розумовий розвиток часто затримується або порушується через недостатнє споживання білка. Наприклад, ті, хто мав квашіоркор, ніколи не досягнуть свого повного потенціалу зростання.

Вчені та дієтологи сходяться на думці, що жири повинні становити від 10 до 12 відсотків від загального раціону, а білки повинні становити не менше 12 відсотків. Якщо квашіоркор не лікувати, а харчування не буде збалансованим тривалий час, або якщо лікування надходить пізно, це призведе до небезпечного для життя стану організму.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *