Волосся та його старіння: цікаві факти від трихологів

Всі народи прикрашали своє волосся і моделювали його. Це слугувало виразом свого статусу чи соціальної власності. За пару тисяч років нічого не змінилося: шикарне і довге волосся залишається бажаним для кожної з нас, облисіння так само боїмося, а сиве волосся що в Середньовіччі, що зараз псує нам настрій, а когось вганяють у депресію, інформує Ukr.Media.

Природа волосяного фолікула таїть у собі чимало загадок. Буквально півстоліття тому ніхто й не знав, що там утримуються стовбурові клітини. А злочинцеві тепер не так просто замісти свої сліди: рукавички або ретельне видалення з місця злочину своїх відбитків пальців його не врятують, криміналісти через волосся про нього дізнаються багато.

Якщо на дозвіллі почитати кілька наукових праць у галузі трихології, то буквально за пів години про волосся можна дізнатися стільки цікавого, що починаєш його любити і цінувати більше, ніж раніше. Але про це трохи пізніше, сьогодні торкнемося теми старіння волосся.

Для допитливих ми зібрали кілька цікавих фактів із наукових праць трихологів, які розглядають питання закономірностей старіння волосяного фолікула.

Волосяний фолікул може стати джерелом створення нових органів

Чи чули про структурний білок Nestin? Він міститься у дорослих стовбурових клітинах. І Роберт Хоффман, професор біології з Університету Каліфорнії, в одному зі своїх досліджень виявив, що нестина дуже багато сконцентровано у волосяних фолікулах людини.

Білок нестин дуже цікавий: його можуть у лабораторних умовах диференціювати у кератиноцити (основні клітини нашого зовнішнього шару шкіри), нейрони, гладком'язові клітини, гліальні клітини (вони у нервовій системі у нас) та меланоцити. Здібності даного білка можуть допомогти у формуванні дорослих стовбурових клітин. Ось тоді не тільки навчаться зупиняти старіння волосся, але ще зі стовбурових клітин волосяного фолікула почнуть створювати нові органи. Це дуже круто!

Старіють волосяний фолікул та стрижень волосся

Причому старіння стрижня волосся відбувається лише під впливом зовнішніх факторів: фотостаріння (ультрафіолет + паління) та атмосферних умов. Більше причин старіння у стрижня волосся немає.

Волосяний фолікул піддається внутрішньому (фізіологічному) старінню. Причин цього маса: від генетики до вільних радикалів. Найцікавіша та найскладніша для лікарів та вчених причина старіння волосся — мультиморбідний стан у літньому віці (це коли в людини спостерігається кілька захворювань, але їх причини не пов'язані між собою). У літньому віці волосяний фолікул відразу атакують кілька неприємностей: прийом лікарських препаратів, порушення ендокринної системи, нутрієнтні недостатності, психологічні розлади та дерматози. Весь цей "букет проблем" говорить про те, що генетика хорошого волосся — слабка гарантія того, що в 50-60 років людина не облисіє або, наприклад, у 30 років не посивіє.

Шістка корисних компонентів продовжить молодість волоссю

Як і життя загалом. (Можливо.) Річ у тім, що є одна з теорій старіння, в якій головна роль відводиться теломерам — це кінцеві ділянки хромосом. Згодом скорочується довжина теломір і ми старіємо. Щоб повернути час назад, треба зберігати або подовжувати теломери.

Теорія дуже серйозна, це дуже довго писати. Чи зробить нас безсмертними чи ні незмінна довжина теломір — не знають поки що. Але одне відомо точно: скорочення довжини теломіру провокують старіння волосся.

На довжину теломір благотворно впливають такі корисні компоненти: вітаміни В12, D, E та К, а також омега-3 та цинк. У яких продуктах містяться вони — знайдете самі. Найсильніший із цієї шістки — вітамін D. Так що полюбіть приймати сонячні ванни. А доглядові засоби для волосся з В12 та Е треба купувати, не думаючи. І чим вища їхня концентрація (це легко визначається, якщо у складі йдуть не далі п'ятими за списком), тим краще. Для вашого волосся.

Після народження у людини протягом усього життя не з'являються на голові нові волосяні фолікули

Вони формуються лише під час розвитку ембріона. І їх може бути від двох до п'яти мільйонів. Але це не говорить про те, що абсолютно всі фолікули подарують щільне пігментоване волосся. З віком зменшується діаметр стрижня волосся, скорочується фаза активного росту волосся, це дуже добре проявляється у чоловіків.

За колір волосся відповідають меланоцити

У яких свій внутрішній біологічний годинник. Після досягнення 30-річчя через кожні 10 років їх стає менше на 10-20%.

Процес посивіння передається у спадок

Він контролюється генетично. На жаль, упродовж життя "переписати код" для меланоцитів ми не можемо. Головне це зрозуміти, прийняти та не переживати.

Сивина в першу чергу зачіпає скроні, в останню чергу — потилицю.

Від скроневої зони до маківки, від верхівки — на все інше, крім потилиці. Потилиця в посидінні йде на десерт. Поширюється сивина хвилеподібно.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *