Ми з України: видатні українські художники, яких знають у всьому світі

15 квітня ми відзначаємо Всесвітній день мистецтва ЮНЕСКО вибрали цю дату з нагоди дня народження художника Леонардо да Вінчі та пропонують цього дня віддавати шану митцям усього світу. Для нас, українців, цей день нагода ще раз розповісти про наше мистецтво, яке варте уваги всього світу. У нашій добірці чотири геніальні українські художники, роботи яких розміщуються в музеях від Нью-Йорка до Києва.

Марія Примаченко

Нажмите и перетащите0

“Починалося все це так, — згадувала художниця, — якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти, що бачила. А потім помітила синювату глину. Набрала її в поділ і розмалювала нашу хату… “

Реклама

Найвідоміша у світі українська художниця виросла в селі Болотня в Київській області. Родина Примаченків була неймовірно творчою: батько працював теслею, створював дворові огорожі, бабуся розмальовувала писанки, мати славилася майстерністю вишивання. Мистецький шлях Марії почався з розмалювання її власної хати — це так сподобалося сусідам, що вони почали замовляти юній Марії "декорувати" і їхні хатини. В цей час Марія захопилася вишивкою рушників та одягу, робила це і для себе, і для сусідів та знайомих.

У 1936 році Марія доєдналася до експериментальної майстерні при Київському музеї українського мистецтва, де здобула художню освіту. 1936 рік став знаковим у кар’єрі художниці. Тоді відбулася Всеукраїнська виставка народного мистецтва, де експонували її “Звірів з Болотні”. Марія стала відомою. Їй присудили диплом I ступеня. У 1937 році її роботи з’явилися на Міжнародній виставці в Парижі. А потім вже й у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Статті в періодиці, журналах, музеї почали купувати роботи художниці. Швидко Примаченко стала відомою на весь світ, а її творчістю захоплювалися Пабло Пікассо і Марк Шагал.

Сьогодні в доробку Марії Примаченко — понад 3000 робіт. Соковиті, насичені кольори; фантастичні сюжети з чудернацькими звірами в головних ролях; натхнення природою та абсолютно життєствердний посил — таким є мистецтво Марії Примаченко, що й через 114 років після народження художниці залишається актуальним. У 2017 році було засновано PrymachenkoFamilyFoundation, який опікується популяризацією, охороною та захистом мистецтва Марії Примаченко. Фонд підтримує та поширює мистецтво сина Марії Федора Примаченка та її головного учня — онука Івана Примаченка, а також "продовжує" творчість Примаченко — наприклад, цього року фонд випустив колекцію худі з роботами мисткині в колаборації з брендом RCRkhomenko.

Катерина Білокур

Нажмите и перетащите1

"Украла в матері шматочок білого полотна та взяла вуглину… І я намалюю з одного боку полотнини що-небудь, надивлюсь-намилуюсь, переверну на другий бік — і там те саме. А тоді виперу той шматочок полотна — і знов малюю… А одного разу… намалювала не краєвид, а якихось видуманих птиць… Мені було радісно на душі від того, що я таке зуміла видумати! І дивилася на той малюнок, і сміялась, як божевільна… "

Як і Марія Примаченко, видатна українська художниця Катерина Білокур, якою сьогодні захоплюються колекціонери та поціновувачі в усьому світі, була самоучкою. Білокур виросла в сільській родині на Полтавщині й перші малюнки робила з підручних матеріалів: малювала вугіллям, що знаходила в мами на кухні, по тканині, або просто на землі звичайною паличкою. В 1922 році, коли їй було 22 роки, намагалася вступити до Миргородського технікуму художньої кераміки, але її не прийняли. За кілька років це знов повторилося — вже коли Катерина намагалася вступити до театрального коледжу в Києві.

Ми з України: видатні українські художники, яких знають у всьому світі2

Особливу роль у її долі відіграла відома оперна співачка Оксана Петрусенко. В 1940 році Білокур написала їй листа й додала до нього свій малюнок калини. Малюнок так вразив співачку, що та знайшла Катерину, щоб познайомитися з талановитою художницею особисто. В 1940 році в Полтаві завдяки активності Петрусенко пройшла персональна виставка Білокур. Після цього доля стала до Білокур прихильною: її виставки проходили в усьому Союзі, а в 1954 році вона взяла участь у Міжнародній виставці в Парижі, де її роботами захопився Пікассо. "Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ", — говорив він. Що ж, це не просто професійний комплімент, а констатація факту. Пишні, неймовірно яскраві, об’ємні, мов живі, — такими були квіти на її полотнах. І досі вони справляють фантастичне враження на глядача — від них просто неможливо відвести погляду.

Олександр Богомазов

Нажмите и перетащите3

“Нове мистецтво тим і дороге, що воно висуває самостійну вартість елементу живопису, як носія відчуттів Художника".

Якщо ви були в Національному художньому музеї в Києві, то точно бачили шедеври Олександра Богомазова — одного з найважливіших представників українського авангарду. Олександр Богомазов навчався в найкращих: у Київському художньому училищі його наставниками були Олександр Мурашко й Микола Пимоненко. В історію мистецтва Богомазов увійшов як експериментатор: в 1910-х захопився імпресіонізмом, у 1913—1917кубофутуризмом і заснував у Києві кубофутуристичний гурток, а в 1920-х — спектралізмом. Водночас Богомазов очолює Київський художній інститут.

Ми з України: видатні українські художники, яких знають у всьому світі4

Український Пікассо — так називали Олександра Богомазова і на батьківщині, а згодом й у світі. Богомазов був передусім художником-революціонером, у творчості якого одну з головних ролей відіграє форма і лінія, а також їхня динаміка. Програмний твір Богомазова — “Праця пілярів” (1927—1930). Художник устиг створити дві картини циклу — “Пілярі” (1927—1929) і “Правка пилок” (1927). Ці роботи тривалий час перебували на реставрації в NAMU, але вже кілька років їх можна побачити в стінах NAMU. А ось третю картину “Накат колоди” (1927—1930) художник не встиг написати, і про неї нам відомо завдяки ескізам, які теж можна побачити в музеї. Сьогодні роботи Олександра Богомазова експонуються в музеях і приватних колекціях Лондона, Нью-Йорка, Венеції, Цюриха, Токіо, Сан-Франциско.

Олександра Екстер

Нажмите и перетащите5

Інтелектуалка та яскрава учасниця українського авангарду, зірка будь-якого товариства, до якого вона долучалася, — художнього чи світського, художниця й дизайнерка, талановита майстриня сценографії — Олександра Екстер не мала собі рівних. Вже на початку XX століття українська художниця Олександра Екстер блискуче зналася на колабораціях. У своєму будинку в Києві Екстер організувала художню майстерню, де збиралися представники авангарду — згодом вона так робила майже в будь-якому місті, де жила, чи то в Одесі, чи то в Парижі. У Києві в її майстерні декоративно-прикладного мистецтва збиралися не тільки художники — у цій майстерні Екстер створювала костюми й декорації для танцювальної трупи “Школа руху” Броніслави Ніжинської. Вважається, що саме Екстер привезла кубофутуризм до Києва. 1907 року вона вперше відвідала Париж, познайомилася з Пікассо і його “Авіньйонськими дівчатами”, і після повернення до Києва в 1908 році влаштувала виставку нового мистецтва “Ланка” з Богомазовим і Бурлюком — втім, місцева публіка її не оцінила.

Ми з України: видатні українські художники, яких знають у всьому світі6

Одна з найвідоміших робіт — “Три жіночі фігури” з колекції NAMU, де Олександра Екстер зобразила себе разом з подругами Прибільською і Давидовою. Давидова в селі Вербівка Полтавської області влаштувала артіль, де майстрині робили вишивки за ескізами українських художників (Малевича, Розанової, Удальцової). Ідея залучити передовий загін авангарду належала Екстер, яка з 1913 року працювала тут кимось на кшталт артдиректора. Екстер багато подорожувала: вона виросла в Києві, у 25 років поїхала до Парижа, працювала в Італії, Франції, Україні, Великій Британії, Німеччині. Її творчість і вона сама не знали меж — ані географічних, ані мистецьких: їй були цікаві живопис і танець, мода й дизайн, книговидання та предмети інтер’єру.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *