29 вересня – Євфимія, Пташина кістка: історія, традиції та прикмети свята

29 вересня — день шанування православною церквою пам'яті Великомучениці Євфимії Всехвальної, що жила в III столітті в Халкідоні, під час царювання Діоклетіана, який влаштував найжорстокіші гоніння на християн. Померла в 304 р., 16 вересня (за старим стилем). Пам'ять святої вшановується в православній і католицькій церквах, інформує Ukr.Media.

Євфимія Халкідонська

Євфимія була членом християнської громади, яка таємно проводила богослужіння. Під час язичницького свята, присвяченого богу Аресу, всі її члени були схоплені і доставлені до Пріска, правителя міста. Християн довго мучили, намагаючись схилити їх до ідолопоклоніння, а потім відправили на імператорський суд. Юхимію Пріск залишив у місті, сподіваючись, що без підтримки вона не витримає і здасться. Він вдавався до різних способів вмовляння, навіть спокушав її подарунками і ласкавими словами. Але віра дівчини була настільки сильною, що вона встояла проти лестощів правителя.

Тоді Євфимію піддали жорстоким тортурам, які проста людина не змогла б витримати, але кожен раз, завдяки Божій допомозі, вона залишалася неушкодженою. Бачачи силу Господа, язичники зверталися в християнську віру.

Наостанок Пріск велів відвести мученицю в цирк і віддати її диким звірам на розтерзання. По дорозі Євфимія молилася Богу, щоб він прийняв її душу. Коли в клітку випустили звірів, леви і тигри стали лизати їй ноги. Лише ведмедиця злегка поранила дівчину. В цей час бідолаха почула голос з небес, який закликав її до Господа. Тряслася земля, руйнувалися стіни, люди в жаху розбігалися, а на арені залишалося бездиханне тіло.

Батьки поховали дочку, і пізніше в цьому місці був зведений храм. Мощі святої кровоточили. Гробниця, в якій вони зберігалися, мала збоку віконечко. Його відкривали в день смерті святої і пропускали всередину губку, а виймали її вже просочену кров'ю, яка пахла і допомагала від хвороб. Кілька разів мощі переносили з одного місця в інше, у свій час вони зберігалися підспудно, поки не знайшли постійний притулок, де зберігаються і нині — в соборі Святого Георгія у Фанарі (район сучасного Стамбула).

Обряди і традиції

Ворожіння на пташиних кісточках дало святу назву "Пташина кістка". У цей день ловили качок, глухарів, потрошили їх і розглядали кістки. За ним судили про майбутню зиму.

Господині закінчували засолювання овочів на зиму і квашення капусти. З додаванням яблук, моркви або ягід вона служила джерелом вітамінів круглий рік.

Прикмети

  • Якщо на кісточках качки і глухаря багато жиру, буде люта зима. Кісточки білі — до сніжної зими, коричневі або жовті — до частих відлиг.
  • Сьогодні грім — буде малосніжна зима.
  • Якщо тепло і сухо, значить зима буде пізньою і без лютих морозів.
  • Гуси і шпаки не відлетіли в теплі краї — осінь триватиме довше.
  • Білка готує великі запаси на студену зиму.
  • В це свято відлітають гуси — зима на порозі.
  • Якщо помітно гало навколо Місяця — буде посушливе літо.
  • У дощову погоду павук плете павутину — скоро дощ закінчиться.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *