Глобус – цікава і дуже давня історія виникнення

Винахід глобуса – одне з найбільших географічних відкриттів. За його допомогою легше запам'ятовуються розташування материків і океанів, островів і морів, тропічних лісів і крижаних пустель. Цей предмет, створювався і вдосконалювався багатьма вченими по всьому світу. У нього є своя історія, цікава і дуже давня, інформує Ukr.Media.

Історія виникнення глобуса

Латинською мовою, глобус означає – куля. Придумували його цілих два рази. Перший раз винахідника привернула любов зовсім не до географії, а до поезії, і сталося це ще до нашої ери, в II столітті.

Хто придумав глобус? Філософ і філолог – Кратес Малосский, міг добу безперервно слухати поему «Одіссеї», а потім прокладати на карті маршрути головного героя. Але цього Кратесу було мало, адже в той час вже було відомо, що земля має круглу форму. Він взяв і розфарбував кулю. Саме він перший придумав глобус.

Цей глобус відповідав рівню знань того часу, але все-таки це був справжній глобус. Сучасники оцінили його винахід, але через кілька століть, нащадки забули глобус Кратеса.

Вдруге, копію землі винайшли в 1492 році в місті Нюрнберг. Створювалася вона з метою наочно показати географічні відкриття португальських моряків.

Звання винахідника присвоєно вченому Мартіну Бехайму. Цей глобус назвали «Земним яблуком» – металева куля, розміром не більше півметра в діаметрі. На ній ще не було Америки, так як відкриття Колумба відбулося набагато пізніше. Не було і вказівок широти і довготи, але були меридіани і тропіки, а також короткий опис країн. Тепер найперший глобус дбайливо зберігається в музеї Нюрнберга.

Створено безліч глобусів, несподіваних розмірів, з різних матеріалів і конструкцій.

Але є два примірника, про які не можна не згадати.

Наймасштабніший глобус у світі

Гігантський глобус з назвою – Eartha створила компанія «DeLorme», яка займається розробкою карт і систем GPS-навігації. Його діаметр становить 12,6 метра, що порівняно з чотириповерховим будинком. Знаходиться це творіння в США, в місті Ярмут.

Глобус складається з 792 фрагментів карти. Всі вони закріплені прихованими болтами на величезному каркасі, спорудженому з 6 тисяч алюмінієвих труб. Але його родзинка не тільки в масштабах. Він розміщений в скляному будинку, що по ночах його підсвічують зсередини – це воістину незабутнє видовище.

В робочі дні, кожен охочий може сфотографуватися на тлі величезної карти світу. До того ж шедевр занесений в Книгу рекордів Гіннеса.

Найстаріший глобус Америки

Вчені встановили, що глобус виготовлений з двох половинок страусиного яйця, склеєних між собою натуральним полімером (шелак). Карта вирізана на яєчній шкаралупі, а сама різьба, покрита, синьою фарбою. Точно встановити творця не вдалося, на предметі не виявилося ніяких підписів. Дослідники припускають, що глобус має відношення до майстерні Леонардо да Вінчі. Присутні замальовки, які нагадують його роботи. На ньому зображені: материки, підписані на латині, різні тварини і навіть моряк потерпілий крах.

Колекціонер карт і філолог – Доктор Міссінє, датує знахідку 1504 роком. І за його словами, цей глобус перший з тих, на якому була відзначена Америка, і який зберігся до нашого часу.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *